Dieta lotopałanek jest najważniejszym zagadnieniem każdego przyszłego hodowcy lub właściciela. W naturze lotopałanki są nektarożerne, upolowane insekty czy drobne kręgowce stanowią tylko niewielki ułamek ich diety, dlatego w zamknięciu nie należy przekarmiać ich zbyt dużą ilością produktów bogatych w białko. Popularne owady karmowe, takie jak mączniki czy drewnojady są ponadto bogate w tłuszcz który może doprowadzić lotopałankę do nadwagi, a w konsekwencji może otłuszczenia narządów wewnętrznych oraz ograniczenia zdolności ruchowych, między innymi problemów z szybowaniem.

Pomimo podobieństwa do latającej wiewiórki jest to ssak z nadrzędu torbaczy, posiadający zupełnie inne potrzeby i zachowania niż przeciętny gryzoń (z którym są mylone). Częstym błędem popełnianym przez początkujących pasjonatów tych zwierząt jest żywienie lotopałanki orzechami, suchą karmą dla kotów czy słoiczkami dla dzieci (słoiczki są elementem innej amerykańskiej diety BML, jednak są podawane wraz z długą listą innych składników). Nie są to pokarmy, które od razu wyrządzą naszemu torbaczowi krzywdę, jednak nieumiejętnie dobrana dieta, podawanie owoców i warzyw które „akurat ma się w domu” wraz z długotrwałym popełnianiem błędów i brakiem jakiejkolwiek suplementacji może znacznie skrócić życie naszemu zwierzątku i doprowadzić do niedoborów mikroelementów a w konsekwencji poważnych chorób kośćca (między innymi MBD – Metabolic Bone Disease) objawiających się problemami z poruszaniem, wypróżnianiem się oraz łamliwością kości. Brak interwencji w tym wypadku doprowadzi zwierzaka do przedwczesnej śmierci.

Jak więc poprawnie karmić lotopałanki karłowate?

Prawidłowa dieta lotopałanek karłowatych trzymanych w domu składa się z odpowiednio dobranej mieszanki warzyw i owoców oraz suplementu. Poniżej znajdą Państwo odnośniki do dwóch diet, które wspieramy, to jest OHPW, która jest najbardziej popularna i od niej zaczynaliśmy oraz Critter Love którą obecnie stosujemy. Obie diety różnią się od siebie wyłącznie suplementem – sałatki opisane poniżej przy okazji diety Critter Love mogą być stosowane przy obu dietach.

Obie diety pochodzą od tej samej twórczyni – z tą różnicą, że w przypadku diety OHPW, która później została nazwana Critter Love Original, użyty został już gotowy suplement stworzony dla nektarożernej Rudawki Malajskiej (Pteropus vampyrus).

Wymienione w dietach suplementy posiadają już w sobie wapń oraz witaminy, więc odradza się podawania przy nich innych dodatków, za wyjątkiem epizodów osłabienia czy choroby zwierzęcia, a w tych okresach dodatkową suplementację należy skonsultować z egzotycznym weterynarzem. Oczywiście do diety, którą będę w dalszych materiałach nazywać podstawową – można podawać przysmaki w skład których wchodzą suszone owoce, owady, gotowane mięso drobiowe czy nawet suszone przysmaki rybne. Zawsze trzeba jednak pilnować aby dodatki nie przekroczyły objętością pożywienia należącego do diety podstawowej.